Categories

Argo & Skyfall Score Big At The BAFTA’s With Django and Other Usual Suspects on The List



The British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) is fondly referred to as the British equivalent of The Oscars and the nominees/winners of the 2013 edition proves just that.

The 2013 edition of the awards which was held earlier today was hosted by Stephen Fry with Ben Affleck’s hit movie Argo grabbing 3 awards including one for Best Film. Argo was nominated in a total of 7 categories and for Ben Affleck who mentioned while presenting the award for Best English film that it’s his first time at the BAFTA’s i’m sure he’ll go home smiling.

The latest James Bond movie, Skyfall, made another record by taking home an award for Best English film which has got to be a plus for the movie.

Without much gibberish, Here’s the full list of winners alongside the nominees..

Best picture
Argo
Les Miserables
Life of Pi
Lincoln
Zero Dark Thirty

Best British film
Anna Karenina
The Best Exotic Marigold Hotel
Les Miserables
Seven Psychopaths
Skyfall

Best director
Ben Affleck, Argo
Kathryn Bigelow, Zero Dark Thirty
Michael Haneke, Amour
Ang Lee, Life of Pi
Quentin Tarantino, Django Unchained

Best actor
Ben Affleck, Argo
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
Daniel Day-Lewis, Lincoln
Hugh Jackman, Les Miserables
Joaquin Phoenix, The Master

Best actress
Jessica Chastain, Zero Dark Thirty
Marion Cotillard, Rust and Bone
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Helen Mirren, Hitchcock
Emmanuelle Riva, Amour

Best supporting actor
Alan Arkin, Argo
Javier Bardem, Skyfall
Philip Seymour Hoffman, The Master
Tommy Lee Jones, Lincoln
Christoph Waltz, Django Unchained

Best supporting actress
Amy Adams, The Master
Judi Dench, Skyfall
Sally Field, Lincoln
Anne Hathaway, Les Miserables
Helen Hunt, The Sessions

Best original screenplay
Paul Thomas Anderson, The Master
Wes Anderson and Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Mark Boal Zero Dark Thirty
Michael Haneke, Amour
Quentin Tarantino, Django Unchained

Best adapted screenplay
Lucy Alibar and Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild
Tony Kushner, Lincoln
David Magee, Life of Pi
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Chris Terrio, Argo

Best foreign film
Amour: Michael Haneke, Margaret Ménégoz
Headhunters: Morten Tyldum, Marianne Gray, Asle Vatn
The Hunt Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen, Morten Kaufmann
Rust and Bone: Jacques Audiard, Pascal Caucheteux
Untouchable: Eric Toledano, Olivier Nakache, Nicolas Duval Adassovsky, Yann Zenou, Laurent Zeitoun

Best documentary
The Imposter: Bart Layton, Dimitri Doganis
Marley: Kevin Macdonald, Steve Bing, Charles Steel
McCullin: David Morris, Jacqui Morris
Searching for Sugar Man: Malik Bendjelloul, Simon Chinn
West of Memphis: Amy Berg

Best animation
Brave: Mark Andrews, Brenda Chapman
Frankenweenie: Tim Burton
ParaNorman: Sam Fell, Chris Butler

Best cinematography
Danny Cohen, Les Miserables
Roger Deakins, Skyfall
Janusz Kaminski, Lincoln
Seamus McGarvey, Anna Karenina
Claudio Miranda, Life of Pi

Best editing
Stuart Baird, Skyfall
William Goldenberg, Argo
Fred Raskin, Django Unchained
Tim Squyres, Life of Pi
Dylan Tichenor, William Goldenberg, Zero Dark Thirty

Best production design
Sarah Greenwood, Katie Spencer: Anna Karenina
Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson: Les Miserables
David Gropman, Anna Pinnock: Life of Pi
Rick Carter, Jim Erickson: Lincoln
Dennis Gassner, Anna Pinnock: Skyfall

Best costume design
Jacqueline Durran, Anna Karenina
Beatrix Aruna Pasztor, Great Expectations
Paco Delgado, Les Miserables
Joanna Johnston, Lincoln
Colleen Atwood, Snow White and the Huntsman

Best make up and hair
Ivana Primorac, Anna Karenina
Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger: Hitchcock
Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater: The Hobbit: An Unexpected Journey
Lisa Westcott, Les Miserables
Lois Burwell, Kay Georgiou: Lincoln

Best sound
Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman: Django Unchained
Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward: The Hobbit: An Unexpected Journey
Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst: Les Miserables
Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill: Life of Pi
Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers: Skyfall

Best original music
Dario Marianelli, Anna Karenina
Alexandre Desplat, Argo
Mychael Danna, Life of Pi
John Williams, Lincoln
Thomas Newman, Skyfall

Best special visual effects
Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley: The Dark Knight Rises
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White: The Hobbit: An Unexpected Journey
Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth: Prometheus
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer: Life of Pi 
Nominees TBC: Avengers Assemble

Best short animation
Here to Fall: Kris Kelly, Evelyn McGrath
I’m Fine Thanks: Eamonn O’Neill
The Making of Longbird: Will Anderson, Ainslie Henderson

Best short film
The Curse: Fyzal Boulifa, Gavin Humphries
Good Night: Muriel d’Ansembourg, Eva Sigurdardottir
Swimmer: Lynne Ramsay, Peter Carlton, Diarmid Scrimshaw
Tumult: Johnny Barrington, Rhianna Andrews
The Voorman Problem: Mark Gill, Baldwin Li

Outstanding debut by a British writer, director or producer
Bart Layton (Director), Dimitri Doganis (Producer), The Imposter
David Morris (Director), Jacqui Morris (Director/Producer), McCullin
Dexter Fletcher (Director/Writer), Danny King (Writer), Wild Bill
James Bobin (Director), The Muppets
Tina Gharavi (Director/Writer), I Am Nasrine

The EE Rising Star award (voted for by public)
Elizabeth Olsen
Andrea Riseborough
Suraj Sharma
Juno Temple
Alicia Vikander

Source: Huffington Post

You May Also Like

Leave a Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>